جزئیات کامل اولویت‌بندی۱۰گانه واردات/24میلیارد دلار۱۲۲۶تومانی برای پنج اولویت

معاون سازمان توسعه تجارت ایران با تشریح جزئیات اولویت‌های 10گانه واردات کالاها گفت: برای اولویت‌های اول تا پنجم 24 تا 30 میلیارد دلار ارز 1226 تومانی تخصیص داده شده است.


به گزارش زرین نامه به نقل از فارس: جزئیات کامل اولویت‌بندی۱۰گانه واردات/24میلیارد دلار۱۲۲۶تومانی برای پنج اولویت

کیومرث کرمانشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: در جلسه‌ای که در بانک مرکزی با حضور دکتر غضنفری، بهمنی، نهاوندیان و مدیران عامل بانک‌های کشور داشتیم فلسفه اولویت‌بندی واردات کالاها تشریح و در نهایت این نتیجه حاصل شد که کالاهای وارداتی با اولویت‌بندی ارز دولتی دریافت کنند.

وی افزود: قبل از اینکه اولویت‌بندی صورت بگیرد ممکن بود یک کالای غیرضرور ثبت سفارش کرده و از نظام بانکی ارز دولتی دریافت کند.

معاون سازمان توسعه تجارت گفت: برای اولویت‌بندی کالاهای وارداتی از معاونت‌های تخصصی کمک گرفته شد تا آنها اولویت‌ها را اعلام کنند.

* معاونت های تخصصی اولویت ها را تعیین کردند

وی مثال زد: آقای صالحی‌نیا معاون صنایع وزیر و آقای رادمرد معاون بازرگانی داخلی کالاهای مورد نیاز و ضروری معاونت خود را طی جلسات کارشناسی مشخص و اعلام کردند لذا معنا و مفهوم آن این است که سازمان توسعه تجارت فقط مجری تعرفه‌هایی است که از سوی معاونت‌های تخصصی اعلام شده است.

کرمانشاهی گفت: کتاب تعرفه به 10 گروه کالایی تقسیم‌بندی شد و بر این اساس بانک مرکزی فقط به 5 اولویت اول ارز 1226 تومانی را تخصیص می‌دهد که 5 اولویت اول به طور کلی شامل کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات کشاورزی، مواد اولیه و قطعات یدکی می‌شود و اولویت 6 تا 10 با ارز حاصل از صادرات، ارز منشأ خارجی و ارز آزاد اقدام به واردات کالا می‌کنند.

* طرفدار ارز تک نرخی هستیم

وی افزود: ما طرفدار ارز تک نرخی شناور مدیریت شده هستیم و تمام آرزو و امیدمان این است که ارز تک نرخی شود، چرا که ارز تک نرخی به نفع تولید و صادرات است.

معاون سازمان توسعه و تجارت ایران گفت: تعیین نرخ ارز مقوله‌ بسیار پیچیده‌ای است و نمی‌توان گفت که نرخ ارز چقدر باشد.این کار توسط کارشناسان بانک مرکزی تعیین می‌شود.

* مشکلی در ثبت سفارش ها نداریم

کرمانشاهی گفت: در حال حاضر در ثبت سفارش کالاها هیچ مشکلی وجود ندارد، ثبت‌سفارش‌ها همان ثبت سفارش‌های سال قبل است و همانطور که مسئولان بانک مرکزی اعلام کرده‌اند هیچگونه مشکلی به لحاظ منابع ارزی در کشور وجود ندارد و تنها مشکل مهم مشکل جابجایی پول است.

وی افزود: در ابتدای سال اعلام شد که 24 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است که اخیرا این رقم به  30 میلیارد دلار هم رسیده است. این 30 میلیارد دلار در واقع میزان کالاهای اساسی است که در سال گذشته از مجموع 65 میلیارد دلار واردات صورت گرفته محاسبه شده است، لذا می‌توان اعلام کرد 24 میلیارد دلاری که بانک مرکزی موظف شده است تا برای واردات کالاهای اساسی ارز  1226 تومانی تخصیص دهد فقط شامل 5 گروه اول کالاهای اولویت‌بندی شده می‌شود.

* اولویت بندی شامل ثبت سفارش های قبلی می شود

وی افزود: بر اساس مصوبه بانک مرکزی بانک‌های عامل موظف شده‌اند تا بر اساس نحوه اولویت‌بندی و ثبت سفارشی که اعلام شده است، ثبت برات اسنادی، گشایش اسنادی ، ثبت حواله‌جات را با رعایت حق تقدم برای اولویت‌های اول تا پنجم رعایت کنند.

کرمانشاهی گفت: اگر ثبت سفارشی قبل از 18 تیر ماه صورت گرفته باشد ولی هیچ پولی جابجا نشده باشد باید ثبت سفارش مجددا و با رعایت اولویت‌بندی صورت می‌گیرد اما اگر پولی جابجا شده باشداولویت‌بندی فعلی شامل ثبت سفارش‌های صورت گرفته خواهد بود.

* جزئیات اولویت های دهگانه

معاون سازمان توسعه تجارت ایران برخی از کالاهای اولویت‌های 10گانه را به شرح زیر اعلام کرد:

اولویت اول: کالاهای اساسی نظیر گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوسفند زنده، جو، ذرت، دانه سویا، کنجاله، روغن خام، شکر خام، شیرخشک صنعتی و ...

اولویت دوم: کالاهایی نظیر داروهای ساخته شده، مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی که در داخل کشور تولید نمی‌شود.

اولویت سوم: شامل حیوانات زنده، بذور، گاو شیری، جوجه یک روزه، جوجه یک روزه تخم‌گذار، جوجه اجداد، تخم مرغ SPF برای تهیه واکسن، کود، دانه کتان، سموم و ...

اولویت چهارم: شامل کالاهایی نظیر کائوچو، لاستیک کامیون، پنبه، الیاف مصنوعی، آلیاژ‌ها، قطعات منفصله، ماشین‌آلات راهسازی، گرانول و ...

اولویت پنجم: شامل رزین‌ها، روان‌کننده‌ها،کربونات منیزیوم، سنگ منیزیوم، سنگ فلزات، زغال سنگ، گازهای کمیاب، سولفات‌ها، ماشین‌آلات چاپ، تراکتور و ...

اولویت ششم: شامل کالاهایی نظیر نشاسته، روغن زیتون، روغن جلا، لاکتوز، کلوکوز، کربونات‌ها، میلگرد، ماشین‌آلات راهسازی، روغن‌های صنعتی.

اولویت هفتم: شامل توتون، تنباکو، اتصالات زانویی، دوربین عکاسی و ...

اولویت هشتم: انواع عصاره‌ها، لامپ‌ها، ریش‌تراش‌ها، ماشین‌الات خاکبرداری، یخچال‌فریزر، لاستیک سواری، ماشین رختشویی، ماشین ظرفشویی و ...

اولویت نهم: شامل تخم پرندگان، ادویه‌جات، کاغذ سیگار و کالاهایی از این دست.

اولویت دهم: سایر حیوانات زنده، مرغ، خروس، اسب، گوشت پرندگان، کاغذ دیواری، موبایل، خودروی سواری، سیگار برگ، کیف، چمدان، لباس و وسایل دیگر.

* اعتراض ها را اعلام کنید

معاون سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در این بین اعتراض‌هایی هم صورت گرفته است که ما این اعتراض‌ها را گرفته‌ایم و برای تجدیدنظر به معاونت‌های تخصصی ارجاع می‌دهیم و اینطور نیست که تغییرات هر روزه اتفاق بیفتد بلکه تجدیدنظرها ماهی یک بار و با نظر معاونت‌های تخصصی انجام می‌شود و از همین جا هم اعلام می‌کنیم که اگر هر کسی اعتراض دارد اعتراض خود را اعلام کند.

کرمانشاهی گفت: ما معتقدیم باید ارز تک نرخی و در اختیار همه قرار بگیرد به شرط آنکه سیستم بانکی قدرت نقل و انتقال آن را داشته باشد چرا که ارز دو نرخی و سه نرخی مشکلات را بیشتر کرده و ایجاد فساد و رانت می‌کند.

گفتگو: از رضا کیمیایی