سرتیتر اخبار
 

معاون بهره برداری شرکت کشت و صنعت خاوردشت علی آباد کتول سویای وارداتی را رقیب اصلی سویای داخلی در بازارهای کشور دانست و گفت: باید از تولید بذرهای سازگار با اقلیم آب و هوایی کشورمان، حمایت شود.

محمد حسن شکی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی زرین نامه با اشاره به اهمیت تولید كنجاله سویا به عنوان مواد اولیه صنعت تولید خوراك دام و طیور، اظهار کرد: صنعت روغن كشی حلقه واسط میان كشاورزی و تولیدات پروتئینی محسوب می شود و در حال حاضر نزدیک به ۳۰ کارخانه در زمینه روغن كشی و تولید كنجاله سویا در كشور فعال است.
وی با بیان اینکه سطح کمی از اراضی کشاورزی کشور زیر کشت دانه های سویای روغنی قرار دارد، گفت: این شرکت سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن از این دانه های استراتژیک را وارد کشور نموده تا نیاز خود برای تولید روغن خام و کنجاله سویا را تامین کند.
عضو هئیت مدیره شرکت کشت و صنعت خاوردشت علی آباد کتول، استان های گلستان و مازندران را از بزرگترین استان های تولید کننده لوبیا روغنی برشمرد و افزود: تولید بذر مرغوبی كه هم با شرایط اقلیمی كشور سازگار بوده و هم بتواند درصد پروتئین و روغن دهی بالایی داشته باشد از چالش های اصلی ما برای كشت دانه روغنی سویا در کشور است و باید به طور جدی دنبال شود.
شکی واردات روغن خام و كنجاله را رقیب اصلی توسعه كشت دانه های روغنی در كشور دانست و گفت: سهم سویا در تولید روغن ۲۰ درصد و كلزا ۴۰ درصد است اما نقش كنجاله سویا در تامین خوراك دام و طیور بسیار پر رنگ و كنجاله كلزا نقش كمتری دارد، لذا توسعه هر دو باید در کشور مورد توجه‌ ویژه تری قرار گیرد تا در صورت تحریم کشورهای صادر کننده، در این خصوص در کشور با مشکلی مواجه نشویم.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

روز : ماه : سال :