هر آنچه که باید دربراه عفونت ادراری در مردان بدانید

عفونت ادراری در مردان کمتر از زنان مشاهده می شود، اما بروز عفونت ادراری در مردان پیامدهایی در پی دارد، در ادامه اطلاعات کامل در رابطه با عفونت ادراری در مردان بیان می شود

به گزارش زرین نامه به نقل از زندگی آنلاین؛ در عفونت مثانه باکتری ها به مثانه نفوذ کرده و در آن رشد می کنند. گاهی باکتری ها در کلیه ها یا لوله هایی که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند، باقی می مانند. این شرایط عفونت دستگاه ادراری urianary tract infection یا UTI نامیده می شود که در زنان بیشتر از مردان است.

در اکثر مواقع عفونت دستگاه ادراری به راحتی و با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود.

نشانه های عفونت ادراری در مردان

نشانه های عفونت دستگاه ادراری ناگهان بروز می کنند و عبارتند از:

*ادرار دردناک و احساس سوزش

*نیاز به دفع مکرر ادرار

*نیاز ناگهانی به خالی کردن مثانه

*احساس درد در قسمت مرکز و پایین شکم، درست بالای استخوان لگن

*مشاهده خون در ادرار

نشانه های عفونت ادراری زمانی که کلیه ها درگیر می شوند، علاوه بر نشانه های بالا عبارتند از:

*درد در پهلوها یا پشت که با تغییر وضعیت هم تغییر نمی کند

*تب و لرز

*تهوع و استفراغ

برخی نشانه ها که علاوه بر نشانه های ذکر شده ظاهر می شوند، نشان می دهند که به عفونت پروستات مبتلا شده اید، این نشانه ها عبارتند از:

*تب

*لرز

*خستگی شدید

*مشکل در دفع ادرار

*درد در ناحیه لگن یا بین روده و کیسه بیضه یا اسکروتوم

علت عفونت ادراری در مردان

در اکثر موارد عفونت داراری توسط باکتری Escherichia یا E.coli ایجاد می شود که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. این باکتری از طریق مجرای ادرار وارد دستگاه ادراری می شود. مجرای ادرار لوله ای است که ادرار را از طریق دستگاه تناسلی از مثانه خارج می کند.

عفونت ادرار در زنان رایج تر از مردان است، زیرا مجرای ادرار زنان کوتاهتر است و باکتری ها برای رسیدن به مثانه فاصله کوتاهتری را طی می کنند. احتمال اینکه یک مرد از طریق رابطه جنسی دچار عفونت ادراری شود، ضعیف است، زیرا عامل عفونت معمولا باکتری است که تقریبا در دستگاه ادرار انسان وجود دارد.

عفونت ادراری در مردان در سنین بالا رایج تر است. یکی از علل آن این است که مردان در سنین بالا بیشتر دچار بزرگی غیر سرطانی پروستات می شود که هایپرپلازی خوش خیم پروستات benign prostatic hyperplasia نامیده می شود. پروستات در اطراف گردن مثانه قرار می گیرد، جایی که مجرای ادرار به مثانه متصل می شود. بزرگ شدن پروستات می تواند گردن مثانه را ببندد و حرکت ادرار سخت تر می شود. اگر مثانه به طور کامل خالی نشود، باکتری هایی که به طور طبیعی با ادرار خارج می شوند، در مثانه باقی می مانند.

دیگر عواملی که احتمال بروز عفونت ادراری را افزایش می دهند، عبارتند از:

*عدم تحرک برای مدت طولانی

*عدم نوشیدن مایعات کافی

*جراحی سیستم ادراری که به تازگی انجام شده

*دیابت

*ختنه نکردن

*بی اختیاری مدفوع

درمان عفونت ادراری

اگر به عفونت ادارای مبتلا هستید، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارید. بسته به نوع آنتی بیوتیکی که پزشک تجویز کرده، این داروها را یک یا دو بار در روز و به مدت 5 تا 7 روز یا بیشتر مصرف می کنید.

به علاوه لازم است مایعات کافی بنوشید. ممکن است به علت بروز ناراحتی و درد در زمان دفع ادارار از نوشیدن مایعات زیاد اجتناب کنید، اما ادرار کمک می کند باکتری ها از سیستم اداراری خارج شوند. در زمان مصرف آنتی بیوتیک ها به بدن خود آبرسانی کنید و زیاد به دستشویی بروید.

دوره بهبود عفونت ادراری

زمانی که شروع به مصرف آنتی بیوتیک ها می کنید، ممکن است طی دو تا سه روز به طور قابل توجهی احساس بهبود کنید. اگر علائم بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها بهبود پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کنید.

لازم است تمام آنتی بیوتیک های تجویز شده را مصرف کنید، حتی اگر احساس بهبود می کنید. قطع مصرف آنتی بیوتیک منجر به رشد باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک های رایج می شود. در حقیقت کامل نکردن دوره درمان با آنتی بیوتیک باعث از بین رفتن باکتری های ضعیف شده و باکتری های قوی تر و مقاوم تر را رها می کند.

برای پیشگیری از عفونت ادراری لازم است احتمال ورود و تهاجم باکتری ها به دستگاه ادراری را کاهش دهید. برای جلوگیری از ورود باکتری ها به دستگاه ادرار می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

- در هنگام نیاز حتما به دستشویی بروید و ادرار خود را نگه ندارید

- مایعات کافی بنوشید، اکثر افراد زمانی که تشنه هستند یا در هنگام غذا خوردن نوشیدنی یا آب می نوشند. در هوای گرم و زمانی که فعالیت دارید، آب بیشتری بنوشید. تمام نوشیدنی ها در میزان تعادل می توانند آبرسان باشند، از جمله نوشیدنی های بدون گاز، قهوه و چای.

- در دستشویی خود را از جلو به عقب بشویید.

- ناحیه اندام جنسی خود را تمیز و خشک نگه دارید.

آیا می توان عفونت ادراری را در خانه و بدون مصرف آنتی بیوتیک درمان کرد؟

درمان عفونت ادراری در خانه و بدون مصرف آنتی بیوتیک توصیه نمی شود. اکثر مواقع عفونت ادراری بدون مصرف انواع آنتی بیوتیک درمان نمی شود و تاخیر درمان عفونت ادراری منجر به بروز پیامدهایی مانند عفونت کلیه و سپسیس* یا عفونت خون sepsis می شود. اگر فکر می کنید به عفونت ادراری مبتلا هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و آزمایش های لازم را انجام دهید.

عفونت خون یا سپسیس Sepsis :بیماری است که به آن مسمومیت خونی یا باکتری در خون هم گفته می‌شود که به علت مواد سمی تولید شده توسط عوامل عفونی مثل باکتری، ویروس یا قارچ‌ها و یا به دلیل سیستم دفاعی ضعیف بوجود می‌آید.

انتهای پیام/

نظرات
هنوز هیچ دیدگاهی ثبت نشده است اولین نظر را شما ثبت کنید
ثبت دیدگاه

ارسال دیدگاه