سرتیتر اخبار
 

به گزارش زرین نامه:غریزه مادری و حس مادر شدن یکی از شگفتانه های طبیعت است که این شگفتی را فقط بانوان در طول حیات خود درک می کنند. عشق مادر به فرزند را نیز می توان از محکم ترین و عاطفی ترین پیوند های عاطفی  قلمداد کرد. عشقی پاک و الهی که گاه تا پای فداکاری و بذل جان هم پیش می رود. در این رهگذر بی هیچ تردید لحظات شیرین بارداری و تجربه حس مادر شدن از شیرین ترین لحظات یک زن است که تا پایان عمر از یاد نخواهد برد. با همه این اوصاف تجربه مادرانگی طبیعتاً با دشواری هایی همراه است و یکی از این دشواری ها در کنارسختی های دوران بارداری، فرآیند مرحله زایمان و به دنیا آوردن کودک است. امروزه شیوه ها و متد های متعددی به منظور کاهش درد مادران هنگام زایمان ابداع شده است که یکی از این متد ها، روش زایمان فیزیولوژیک است.

زایمان فیزیولوژیک همان زایمان طبیعی است که بدون دخالت های دارویی و پزشکی انجام می شود. زایمان فیزیولوژیک مخصوص افرادی است که هیچ مشکل و بیماری خاصی ندارند و تمامی روند بارداری آنها طبیعی بوده است. همچنین در طول بارداری با تغذیۀ مناسب و ورزش کردن، بدن خود را برای زایمان آماده کرده‌اند.

به منظور آشنایی بیشتر با زایمان فیزیولوژیک گفتگوی کوتاهی با کوثر گیلک کارشناس مامایی انجام داده ایم. ایشان که از ماماهای با دانش و معلومات استان گلستان می باشند از ویژگی های این مدل زایمان می گوید:

زایمان فیزیولوژیک به زبان ساده چیست؟

زایمان فیزیولوژیک همان زایمان طبیعی است اما با این تفاوت که از هیچ ماده دارویی جهت تسریع فرایند زایمان استفاده نمی شود و بدن با ترشح هورمون های طبیعی ، روی عضلاتی مانند عضلات لگن، کمر و شکم تأثیر می‌گذارد و باعث می شوند زایمان سیر طبیعی خود را طی کند.

زایمان فیزیولوژیک چه مزیت هایی دارد؟

بهبودی سریع تر، نداشتن عوارض مصرف داروهای شیمیایی، احساس درد کمتر، داشتن زایمانی آرام و به دور از استرس و ... از مزایای این مدل زایمان است. در ضمن از آنجایی که این مدل زایمان نیاز به یک دوره آمادگی بدنی و رژیم تغذیه ای مناسب دارد، بعد از زایمان مادر در شرایط بهتر و آرمانی تری قرار می گیرد و احساس نشاط و سبکی خواهد کرد. در ضمن باید یادآور شد درد  زايمان دشمن مادر نيست بلکه دوست اوست، چرا که موجب ترشح هورمون‌هايي در بدن مي‌شود که مادر را هم از نظر عاطفي و هم اعتماد به نفس و قوت آماده مي‌سازد.

بهترین زمان برای زایمان فیزیولوژیک کی است؟

هنگامی که خانم بارداری تصمیم خود را می گیرد که به روش فیزیولوژیک زایمان انجام دهد باید تا پایان مدت بارداری صبر کند. وقوع زایمان در هفته های آخر بارداری یعنی ۳۹ و ۴۰ این مزیت را دارد که جنین کاملا رشد کرده و نیاز به مراقبت های ویژه پس از زایمان را ندارد. در ضمن رشد مغز در هفته های پایانی کامل می‌شود و ممکن است در زایمان های غیر طبیعی و تسریع در زایمان، تکامل مغز صورت نگرفته باشد.

انجام زایمان فیزیولوژیک برای کدام دسته از مادران ممنوع است؟

در صورتی که امکان زایمان طبیعی عادی برای مادر وجود نداشته باشند، قطعاً  امکان انجام زایمان فیزیولوژیک نیز نخواهد بود. همچنین اگر مادر به القای زایمان نیاز داشته باشند نمی‌تواند زایمان خود را به صورت فیزیولوژیک انجام دهد. البته وجود برخی بیماری ها نظیر پره‌ اکلامپسی، پرولاپس بند ناف، خونریزی مادر باردار، وجود تبخال تناسلی، بارداری های سه‌قلو یا چند قلویی، بیماری قلبی یا ریوی مادر، اختلالات رشد جنین، موقعیت غیرطبیعی جنین، اختلالات لانه‌گزینی مانند جفت چسبنده یا جفت سرراهی و ... مانع از زایمان فیزیولوژیک می شوند.

سخن پایانی

ذکر این ضروری است که یک زایمان خوب و آرمانی ( با  هر روشی اعم از طبیعی یا سزارین) در وهله اول نیاز به بارداری خوب دارد. انجام ورزش های مختص دوران بارداری، دوری از استرس، دوری از دخانیات و مشروبات الکلی، داشتن تغذیه مناسب و خواب و استراحت کافی و ... باعث می شوند بدن در شرایط آرمانی و ایده آل جهت زایمان قرار بگیرد . فلذا به بانوان محترم توصیه می شود قبل از تصمیم به بارداری از لحاظ روحی و روانی و جسمانی خود را به شرایط ایده آل برسانند و سعی کنند در دوران بارداری نیز به توصیه های پزشکان و ماما ها را عمل کنند تا با انجام یک زایمان ایده آل ، لحظه های شاد و روشنی را برای خود و فرزندشان رقم بزنند.

 

400016100747 365892

نماینده علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه رمز پیشرفت گلستان دوری از اختلافات و تعامل و هماهنگی میان مجمع نمایندگان و دستگاه های اداری است، گفت: ما مدیر روزمره و مدیری که تنها ژست مدیریتی به خود بگیرد، نمی خواهیم. مدیر باید خلاق و عملگرا باشد تا بتوانیم استان مظلومی که بعد از حدود 25 سال هنوز در فقر است را متحول و «گلستان» کنیم.

 وحید حاج سعیدی طنز نویس علی آبادی در جشنواره مطبوعات البرز (بخش طنز مکتوب) حایز رتبه اول شد.

به گزارش زرین نامه: در آستانه روز خبرنگار و به منظور پاسداشت زحمات فعالان عرصه رسانه با حضور اهالی رسانه شهرستان و ریاست سازمان تبلیغات اسلامی، از پیشکسوتان عرصه خبر و خبررسانی شهرستان تجلیل به عمل آمد. عصر دیروز اعضای بسیج رسانه شهرستان به پاس سال ها خدمت صادقانه در عرصه خبر رسانی با حضور در منزل قاسم عربی، سید رحمت الله میر دیلمی و حسین لطفی که سال ها در عرصه خبررسانی این شهرستان در صدا و سیما و نشریات مکتوب فعالیت داشتند ، از آنها قدردانی نمودند.

حجت الاسلام فاطمی منش در این بازدید ضمن گرامیداشت روزخبرنگار، خبررسانی شفاف و صریح را یکی از مهمترین امورات عصر حاضر دانست و گفت: در حال حاضر خبر جایگاه رفیعی دارد و گاهی اوقات یک خبر کذب می تواند زمینه ساز نا امیدی در جامعه شود و یک خبر امید بخش می تواند باعث پویایی و نشاط در جامعه شود. 

امین الله منتظری رئیس کانون بسیج سرانه شهرستان نیز گفت: جایگاه و اهمیت خبر رسانی بر هیچکس پوشیده نیست و فعالان این عرصه باید بدانند انتشار اخبار اگر در جامعه با دقت و هوشیاری انجام شود، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد و زمینه ساز توسعه شهرستان خواهد بود. 

در پایان از پیشکسوتان اهالی رسانه شهرستان با اهدای یک جلد کلام الله مجید و لوح تقدیر ، تجلیل به عمل آمد. 

IMG 20200812 WA0062

IMG 20200812 WA0064IMG 20200812 WA0064IMG 20200812 WA0064IMG 20200812 WA0064IMG 20200812 WA0064

IMG 20200812 WA0044IMG 20200812 WA0044IMG 20200812 WA0044IMG 20200812 WA0044IMG 20200812 WA0044IMG 20200812 WA0044IMG 20200812 WA0044IMG 20200812 WA0044IMG 20200812 WA0044IMG 20200812 WA0044IMG 20200812 WA0044IMG 20200812 WA0044

سرهنگ پاسدار زمانی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان: خبرنگاران سربازان خط مقدم مبارزه با شایعه سازان و تحریف کنندگان هستند.

به گزارش زرین نامه: آئین اختتامیه دومین جشنواره کشوری نیرو و رسانه با شعار سازگاری با تغییر اقلیم به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد و با حضور وزیر نیرو از برگزیدگان این جشنواره‌ تجلیل به عمل آمد.

وزیر نیرو در این مراسم گفت: شرایطی که امروز ملت ایران در حال سپری کردن است، در تاریخ سیاسی ثبت و ضبط خواهد شد.
اردکانیان افزود: آنچه که از کار وزارت نیرویی‌ها در دولت و بخش خصوصی دیده شده نتیجه زحماتی است که اصحاب رسانه هم در حفظ این پل ارتباطی داشتند و هم تلاش و فعالیتی است که با هنرمندی در انعکاس نتیجه فعالیت‌های همکاران خودشان در صنعت آب و برق به نام و در کارنامه آنها ثبت و ضبط شده است.
وی با بیان اینکه گام‌های بسیار بزرگی را با هم شروع کردیم، گفت: بزرگترین کاری که با کمک هم شروع کردیم و البته بیشتر شما در آن نقش داشتید، گام برداشتن در مسیر اصلاح رویه‌های مصرف در جامعه است.

شایان ذکر است وحید حاج سعیدی خبرنگار شهرستان و مدیر مسئول ماهنامه "مشروح اخبار" موفق شد در بخش "تیتر" مقام سوم این جشنواره را از آن خود نماید.

photo 2020 08 05 20 00 24

photo 2020 08 05 20 25 08photo 2020 08 05 20 25 08photo 2020 08 05 20 25 08 

 

 

 

10546477 644

 

فعالیت‌های هنری به شاخه‌های مختلف از فعالیت‌های خلاقانه انسان در گونه های مختلف اطلاق می شود. به دیگر سخن، فعالیت‌های هنری نشان‌دهنده روشی برای بیان احساسات درونی  هستند که معمولاً توسط فرهنگ تحت تأثیر قرار می‌گیرند و به نوبه خود به تغییر فرهنگ کمک می‌کنند. 

فاز اول واحد های تجاری شهرستان آموزش و پرورش شهرستان علی آباد کتول با حضور مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح گردید. نور علی علمشاهی رئیس آموزش و پرورش شهرستان در این مراسم گفت: برنامه ریزی های گسترده ای در جهت استفاده از نیروهای متخصص، فضاها و امکانات آموزش و پرورش صورت گرفته است که یکی از آنها ایجاد مکان های تجاری در راستای بهره برداری از ظرفیت اقتصادی آموزش و پرورش است. 

 آموزش سفال گری سن و سال خاصی ندارد ولی هر چه بچه ها زود وارد این هنر شوند بهتر است. چرا که علاوه بر سرعت یادگیری این هنر، هنر دست ورزی باعث تمدد اعصاب،  افزایش تمرکز و سایر قوای ذهنی و جسمی آنها شده که در سایر موقعیت های زندگی نظیر درس، اقتصاد و ... نیز به مدد آنها می آید.

به گزارش زرین نامه: معاون پرورشی آموزش و پرورش شهرستان علی آباد کتول از برگزاری جشنواره سوگواره آئین محرم از نگاه دوربین در این معاونت خبر داد.

در راستای  گرامیداشت رشارت های سرور و سالار شهیدان و به منظور اشنا سازی دانش آموزان با مراسم و شعائر مذهبی، به همت معاونت پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان گلستان و آموزش و پرورش شهرستان علی آباد کتول و با حمایت مالی مجموعه های اقتصادی تجهیزات پزشکی حاج سعیدی، هتل کانیار و ویتامکس ، اولین جشنواره هنری سوگواره آئین محرم از نگاه دوربین در سال جاری برگزار می گردد . 

اسلانی در خصوص نحوه شرکت در این جشنواره گفت: علاقه مندان شرکت در این جشنواره هنری که در بخش عکس و فیلم دو دقیقه ای برگزار می شود، می توانند آثار خود را تا 15 شهریور 99 از طریق فضای مجازی به شماره 09217549093 ارسال کنند.  شایان ذکر است به نفرات برتر این جشنواره جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.  

 

به گزارش زرین نامه، به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش محمّد علی اسلانی کتولی، معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستان علی آباد کتول، فرهنگیان و دانش آموزان شهرستان با تلاش و هم افزایی ، موفّق به کسب رتبه ها و مقام های درخور در مسابقات و جشنواره ها و برنامه های حوزه معاونت پرورشی و تربیت بدنی شدند.

اسلانی کتولی افزود، در سایه هم دلی و تمرکز بر کیفی سازی فعّالیّت ها، در سال تحصیلی جاری ، فرهنگیان و دانش آموزان شهرستان توانستند مقام های برتر مسابقات و جشنواره ها را کسب کرده ، به مراحل کشوری راه یابند که اهم این عناوین به شرح زیر است: 

در بخش پرسش مهر ریاست جمهوری ۱۷ نفر از دانش آموزان حائز رتبه استانی شدند. در  طرح مصباح الهدی ، ۵ رتبه استانی ، در بخش مسابقات فرهنگی و هنری
،۹ اثر راه یافته به مرحله کشوری و در مجموع ۲۳ رتبه استانی به دست آمد. همچنین رتبه برتر استانی در جشنواره تدریس و رتبه برتر استانی در مسابقات خبرنگاری ( به صورت مجازی ) نیز از دیگر عناوین کسب شده است. در ضمن در بخش مسابقات قرآن ، عترت و نماز ، ۳۶ رتبه استانی به دست آمد . 
رتبه کشوری ( تهیه کلیپ آموزشی در مورد کرونا )، ۳ رتبه کشوری در پویش ملی سلامت ( تهیه کلیپ آموزشی ) ، ۲ رتبه برتر استانی در بخش خبرنگاری و مقام های دیگر در مسابقات فرهنگی و ... از افتخارات این معاوت در سال جاری بوده است. 
وی در ادامه از آغاز طرح اوقات فراغت با رویکرد هر دانش آموز یک مهارت خبر داد و گفت: به منظور کیفی سازی آموزش های دانش آموزی در کنار غنی سازی اوقات فراغت این طرح به حالت اجرا در آمده است و با توجه به شیوع ویروس کرونا، اکثر فعالیت ها در فضای مجازی و به صورت لایو صورت می گیرد و در صورت نیاز به آموزش حضوری تمامی پروتکل های بهداشتی رعایت خواهد شد.

 

به گزارش زرین نامه، انباشت نخاله های ساختمانی در مجاورت سطل های زباله شهرداری یکی از مشکلات اساسی کارگران حمل و تخلیه زباله است. متاسفانه برخی از شهردندان پس از ساختمان سازی یا تعمیر بناهای فرسوده ، اقدام به انباشت نخاله های ساختمانی به صورت فله یا در کیسه های بزرگ می کنند. قابل ذکر است که حمل نخاله های ساختمانی باید توسط کارفرما در مکان هایی که شهرداری مشخص کرده است، صورت گیرد. امید است شهروندان محترم با رعایت اصول شهر نشینی علاوه بر کمک به زیبا سازی شهر ، از افزودن بار اضافی بر دوش کارگران زحمتکش شهرداری خودداری کنند.

photo 2020 07 26 18 04 02photo 2020 07 26 18 04 02photo 2020 07 26 18 04 02photo 2020 07 26 18 04 02photo 2020 07 26 18 04 02

 

انتهای پیام/ 

به گزارش زرین نامه: در اوضاع نابسامان کرونا که رعایت بهداشت بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد، ساکنین مسکن مهر علاوه بر مشکلات رفت و آمد، با مشکلات بهداشتی و غیر بهداشتی دیگری دست و پنجه نرم می کنند! 

همانگونه که در تصاویر مشخص است در برخی از ساعات شبانه روز ، محوطه مسکن مهر به محل تردد و جولان دام های سنگین و سبک بدل می شود که علاوه بر ایجاد اضطراب در دل اهالی ، منبع آلودگی محیطی محسوب می شوند. جا دارد عزیزان شورای شهر که به سلامت مردم اهمیت داده و آن سر شهر در حال امتداد جاده سراسر سلامتی هستند، نیم نگاهی هم به این سر شهر داشته باشند و مسکن مهر الازمن را جدای از شهر ندانند و برای حل مشکلات آن اقدام کنند. 

photo 2020 07 26 17 49 26photo 2020 07 26 17 49 26photo 2020 07 26 17 49 26photo 2020 07 26 17 49 26photo 2020 07 26 17 49 26photo 2020 07 26 17 49 26photo 2020 07 26 17 49 26

با حضور معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان گلستان،  زارع رییس اداره فنی و حرفه ای اداره کل، نور علی علمشاهی مدیر آموزش و پرورش شهرستان علی آباد کتول، مدیران مدارس و تنی چند از مسئولان شهرستانیاولین تعمیرگاه فنی خودرو وابسته به آموزش و پرورش در هنرستان فنی شهید رجایی این شهر افتتاح گردید.

روز : ماه : سال :